Próba złota

Próba złota

Złoto jest pierwiastkiem chemicznym z symbolem Au i liczbą atomową 79, co czyni go jednym z wyższych pierwiastków liczby atomowej występujących naturalnie. W najczystszej postaci jest to jasny, lekko plastyczny metal. Wiele osób zastanawia się więc jaka próba złota jest najlepsza.

Informacje o złocie

Złoto często występuje w wolnej formie pierwiastkowej w postaci bryłek lub ziaren, w skałach, w żyłach i w osadach aluwialnych. Tenże pierwiastek chemiczny jest odporny na większość kwasów, chociaż rozpuszcza się w wodzie królewskiej, mieszaninie kwasu azotowego i kwasu solnego. Złoto jest również używane w ekranowaniu w podczerwieni, produkcji szkła barwionego, obklejaniu złota i odbudowie zębów. Niektóre sole złota są nadal stosowane jako leki przeciwzapalne w medycynie. Jednakże głównie złoto używane jest do produkcji biżuterii.

Próby złota

Próba złota ma za zadanie określić zawartość złota w stopie, która jest wyrażona w promilach. Czyste złoto jest przede wszystkim niesamowicie miękkie. Właśnie dlatego mieszane jest z innymi metalami, ponieważ w ten sposób złoto będzie bardziej trwałe oraz wytrzymałe. Warto wspomnieć o tym, że 0 próba 999 zawiera 99,9% czystego złota. Taka próba prawdopodobnie nie nadaje się do wykorzystywania w produkcji biżuterii, ponieważ materiał będzie zbyt miękki. Ilość złota w stopie określana jest też w karatach. Wyróżnić można takie karaty, jak na przykład: osiem lub dwanaście. Zaiteresowanym polecamy również lekturę artykułu próby złota tutaj – znajdziemy tam informacje przygotowane przez pracowników sklepu jubilerskiego Marko dotyczące różnych rodzajów prób złota.