O czym mówi próba złotego pierścionka?

O czym mówi próba złotego pierścionka?

Przedmioty wykonane ze złota od wieków cieszą się niemalejącą popularnością. Szczególnie cenione, zwłaszcza wśród Pań, są złote pierścionki z różnego rodzaju kamieniami szlachetnymi. Złoto jest pierwiastkiem, który idealnie nadaje się do wyrobu biżuterii. Zachwyca ono swoim wyglądem i połyskiem. Co warto wiedzieć o złotych pierścionkach i co decyduje o jakości wyrobu?

Złote pierścionki – jakość

Złoto samo w sobie jest bardzo cennym surowcem. Nie jest ono szczególnie rozpowszechnione i by wydobyć jego znaczną ilość, trzeba zadać sobie sporo trudu. Sprawia to, że metal ten jest bardzo wartościowy, a co za tym idzie ceny złotych pierścionków i innej złotej biżuterii są wysokie. Nie każdy złoty pierścionek charakteryzuje się jednak tą samą jakością. Poszczególne wyroby mogą bowiem różnić się próbą złota. Próba mówi o tym, jaka jest zawartość złota w stopie metalu, który został użyty do produkcji danego wyrobu jubilerskiego. W taki sposób przykładowo złote pierścionki próby 333 oznaczają wyroby, w których złoto stanowi 33,3% masy stopu. Próba 500 będzie z kolei oznaczać 50% zawartość złota w stopie. Nie trudno jest się więc domyślić, że cena konkretnego wyrobu zależy od ilości złotego metalu użytego do jego produkcji.

Kamienie szlachetne używane jako dodatki do pierścionków ze złota

Jako dodatki do złotych pierścionków nierzadko wykorzystywane są różnorodne kamienie szlachetne i półszlachetne. Najpopularniejszymi z nich są niewątpliwie diamenty. To one stanowią najczęstszy z elementów wzbogacających biżuterię ze złota. Niemniej jednak również inne minerały są szeroko wykorzystywane. Jako przykład można tu podać choćby szafiry, szmaragdy, rubiny, a nawet ametysty.