Jakie rajstopy dla dzieci i niemowląt wybrać?

Jakie rajstopy dla dzieci i niemowląt wybrać?

Rajstopy produkowane są nie tylko dla młodych dziewcząt i kobiet, ale także dla małych dzieci. Jednak dla tych ostatnich wytwarza się bawełniane i mogą je nosić zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Grube rajstopki to bardzo wygodny strój dla ruchliwych przedszkolaków. Idealne są również dla niemowląt.

Jak wybierać rajstopy dla dzieci?

Dzieci mają delikatną skórę, wrażliwą na dotyk. Źle ona toleruje sztuczne tkaniny i to samo dotyczy rajstop. Należy dzieciom kupować wyłącznie rajstopki bawełniane. Są one oddychające i nie drażnią skóry. Czasami można spotkać rajstopy bawełniane ze sztucznymi dodatkami. Jeżeli sprawiają one w dotyku wrażenie śliskich, mogą powodować podrażnienia skóry, zwłaszcza wtedy, gdy przedszkolak się zgrzeje.

Dziewczynkom można zakładać rajstopy cienkie, ale najlepiej, gdy mają grubość około 40 DEN. Małe dzieci są nieuważne, zbyt cienkie rajstopki (15-20 den) mogą zatem szybko ulec rozdarciu. Dlatego najlepiej serwować im rajtuzki z przędzy bawełnianej, aczkolwiek w pewnych okolicznościach można dziewczynce założyć cienkie rajstopki ze sztucznego jedwabiu np. na bal.

Co to jest poliamid i elastomer w rajstopach dla dzieci?

Przędza poliamidowa to po prostu sztuczny jedwab. Struktura tych nici jest bardzo podobna do przędzy, którą wytwarzają jedwabniki. Nici ze sztucznego jedwabiu (poliamidu) stosuje się nie tylko do wyrobu rajstop, ale również do różnych dzianin. Do tych nici dodaje się także rozciągliwą lycrę, czyli włókno elastomerowe.

Dzięki dodatkowi elastomeru rajstopy (https://www.gorteks.com.pl/pol_m_Piekne-nogi_Rodzaje_Rajstopy-223.html) są trwalsze i mniej podatne na podarcie. Nogawki rajstop lepiej przylegają do nogi, co ma wpływ na ich estetyczny wygląd. Rajstopy są farbowane. Ważne by użyta farba (barwnik) była niealergizująca. Rajstopy przeznaczone dla dzieci powinny być atestowane. Wówczas będzie pewność, że są one dla maluchów bezpieczne.

Jakie rajstopy wybrać dla niemowląt i dzieci?

Atestowane rajstopy dla niemowlęcia powinny być miłe w dotyku i niealergizujące. Muszą być przewiewne (oddychające), aby dziecko dobrze się w nich czuło. Jakikolwiek dyskomfort będzie wywoływał u maluszka płacz i niepokój. Część majtkowa musi być dosyć duża, aby mogła swobodnie mieścić się w niej pielucha. Ściągacze i gumka w pasie muszą być luźne, by nie uciskały brzucha niemowlęcia.

Dziecko w wieku powyżej roku, które już chodzi w pozycji wyprostowanej, powinno mieć zakładane rajtuzki antypoślizgowe. Zwłaszcza że lubi biegać po mieszkaniu na bosaka. Dzięki temu stopa nie będzie się ślizgać po podłożu i chód malucha będzie pewniejszy. Dla dzieci bez względu na ich wiek warto wybierać rajstopy kolorowe, ze wzorami i różnymi aplikacjami. Wpłynie to na dobry nastrój ich i chętnie w takie rajtuzki będą się ubierać.