Z dawien dawna wierzono, że opal to kamień, który spadł w rozbłyskach światła na ziemię. Gra barw oraz załamania światła, charakterystyczna dla tych kamieni szlachetnych, sprawia, że są bardzo poszukiwane w jubilerstwie. Jakie właściwości ma biżuteria z opali? W jakich rejonach świata wydobywany jest ten niesamowity minerał?
Opal – narodowy skarb Australii
Zależnie od efektów optycznych i barw, opale można podzielić na szlachetne i zwyczajne. Ten pierwszy cieszy się dużym powodzeniem w jubilerstwie. Doskonały na naszyjniki, oczka w pierścionkach i koraliki opal szlachetny występuje głównie w Australii i Brazylii. Rzadko spotykany jest w USA, Rosji, ale też na Słowacji czy Rumunii. W Polsce występują jedynie opale zwyczajne, o jednolitym, gęstym zabarwieniu, które nie daje żadnych złudzeń optycznych.
Właściwości przypisywane opalom
Już w średniowieczu uważano opal (https://kamieniolomy.pl/sznury-kamienie-naturalne-syntetyczne-lawa/opal) wydobywany w słowackich kopalniach za kamień życia i szczęścia. Pomagał w podejmowaniu trudnych decyzji z niezmąconą energią. Dzisiaj ma za zadanie wsparcie osób kreatywnych i mających problemy z koncentracją. Ile w takim podejściu jest prawdy, warto przekonać się samemu. Z pewnością opal jest przyciągającym wzrok, pięknym kamieniem szlachetnym, który fascynuje bogactwem wzorów.
Najcenniejsze i najciekawsze opale
Do najbardziej poszukiwanych opali szlachetnych należą odmiany czarne. Na ciemnym tle lepiej widać pięknie mieniące się barwy i załamania światła. Zaś do najciekawszych opali zalicza się m.in:
- Nieoszlifowany okaz Olimpiada Australii – 20 000 karatów
- Andamooka z Australii, który tkwi w naszyjniku królowej brytyjskiej – 250 karatów po oszlifowaniu
- Roebling Opal, największy opal z USA – 1776 karatów po szlifie