Biżuteria z kamienia bawole oko

Biżuteria z kamienia bawole oko

Rubiny, diamenty i szmaragdy bez wątpienia przyciągają spojrzenia i zachwycają. Kamienie ozdobne wychodzą jednak znacznie poza obszar kamieni szlachetnych. Ziemia dostarcza bogactw o wiele rozleglejszych niż te wyceniane przez ludzi najwyżej. Jednym z najpiękniejszych minerałów nadających się do biżuterii jest kwarc występujący w różnych odmianach, m.in. bawole oko.

Czym właściwie jest bawole oko?

Odmian kwarcu istnieje bardzo, bardzo dużo. Łączy je skład chemiczny, ponieważ wszystkie wywodzą się z tlenku krzemu(IV) i to ten związek stanowi podstawę każdego kwarcowego kamienia. Feeria barw zależy natomiast od zanieczyszczeń i na ich podstawie wyróżnia się konkretne odmiany. Bawole oko swoją rdzawo-brunatną barwę zawdzięcza tlonkom i wodorotlenkom żelaza takim jak hematyt.

Do “ocznych” kamieni ozdobnych zalicza się także:

  • tygrysie oko,
  • sokole oko,
  • kocie oko,
  • orle oko.

Kolorami przypominają one tęczówki poszczególnych zwierząt, a odbijające się od ich wypolerowanej powierzchni światło przypomina podłużna źrenicę kota.

Jak komponować biżuterię?

Chcąc posiadać oryginalne i niepowtarzalne ozdoby, warto zaopatrzyć się w półprodukty i samemu wykonać biżuterię. Nie jest to wcale trudne. Bez problemu do dostania są bawole oko – koraliki na stronie: https://kamieniolomy.pl/sznury-kamienie-naturalne-syntetyczne-lawa/bawole-oko o różnych średnicach. Polerowane i matowe. Pięknie komponują się z innymi minerałami, zwłaszcza różnymi rodzajami kwarcu o odcieniach zielonkawych, żółtych i szarych. 

Można postawić na prosty sznur bawolich pereł, ale można też przeplatać je innymi materiałami. Z pewnością będzie pasować tu wszystko w stylu boho, czyli makramy, piórka i elementy drewniane. Nie ma również przeciwwskazań, by pójść w drugą stronę i stworzyć bardziej szlachetny i elegancki zestaw zawierający np. złoto i jadeit.