Rubiny, diamenty i szmaragdy bez wątpienia przyciągają spojrzenia i zachwycają. Kamienie ozdobne wychodzą jednak znacznie poza obszar kamieni szlachetnych. Ziemia dostarcza bogactw o wiele rozleglejszych niż te wyceniane przez ludzi najwyżej. Jednym z najpiękniejszych minerałów nadających się do biżuterii jest kwarc występujący w różnych odmianach, m.in. bawole oko.
Czym właściwie jest bawole oko?
Odmian kwarcu istnieje bardzo, bardzo dużo. Łączy je skład chemiczny, ponieważ wszystkie wywodzą się z tlenku krzemu(IV) i to ten związek stanowi podstawę każdego kwarcowego kamienia. Feeria barw zależy natomiast od zanieczyszczeń i na ich podstawie wyróżnia się konkretne odmiany. Bawole oko swoją rdzawo-brunatną barwę zawdzięcza tlonkom i wodorotlenkom żelaza takim jak hematyt.
Do “ocznych” kamieni ozdobnych zalicza się także:
- tygrysie oko,
- sokole oko,
- kocie oko,
- orle oko.
Kolorami przypominają one tęczówki poszczególnych zwierząt, a odbijające się od ich wypolerowanej powierzchni światło przypomina podłużna źrenicę kota.
Jak komponować biżuterię?
Chcąc posiadać oryginalne i niepowtarzalne ozdoby, warto zaopatrzyć się w półprodukty i samemu wykonać biżuterię. Nie jest to wcale trudne. Bez problemu do dostania są bawole oko – koraliki na stronie: https://kamieniolomy.pl/sznury-kamienie-naturalne-syntetyczne-lawa/bawole-oko o różnych średnicach. Polerowane i matowe. Pięknie komponują się z innymi minerałami, zwłaszcza różnymi rodzajami kwarcu o odcieniach zielonkawych, żółtych i szarych.
Można postawić na prosty sznur bawolich pereł, ale można też przeplatać je innymi materiałami. Z pewnością będzie pasować tu wszystko w stylu boho, czyli makramy, piórka i elementy drewniane. Nie ma również przeciwwskazań, by pójść w drugą stronę i stworzyć bardziej szlachetny i elegancki zestaw zawierający np. złoto i jadeit.