Obrączki

Obrączki

Obrączki ślubne oznaczają wierność i dozgonną miłość. To tradycyjna biżuteria, którą Państwo Młodzi wymieniają się w kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego podczas składania przysięgi. Taka tradycja istnieje już od setek lat, a na rynku pojawia się coraz więcej modeli obrączek.

Kolory obrączek

Obrączki złote są najbardziej tradycyjnym wyborem, na który wciąż decyduje się większość narzeczonych. W jubilerstwie do złota zostają dodane domieszki innych metali, aby było twardsze i bardziej wytrzymałe. 

Najczęściej podczas zakupu kierujemy się estetyką biżuterii i własnymi preferencjami. Warto jednak poznać trwałość danego kruszcu i jego właściwości. 

Białe złoto to także modny kolor obrączek, uzyskuje się go przez dodanie niklu i cynku (czasami palladu i srebra) do złota. Barwa taka jest szara z lekkim, żółtym połyskiem. Alergicy powinni być ostrożnie przy wyborze białego złota, gdyż domieszki niklu mogą wywołać uczulenie.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także różowe złoto z domieszką cynku i miedzi. Jubiler często łączy 3 kolory złota, osiągając oryginalny efekt.

Próba złota przy wyborze obrączki

Przed zakupem warto sprawdzić, jakiej próby są wybrane obrączki ślubne. Próba określa zawartość złota w 1000 gramach stopu. 

Taka wartość zazwyczaj jest określona za pomocą symboli (np. 5 oznacza próbę 375) lub liczb (np. 333). Warto poprosić o radę jubilera, aby wybrać dobre jakościowo obrączki, które wytrwają przez długi czas.