Gorsety damskie i ich różnorodność

Gorsety damskie i ich różnorodność

Gorsety damskie nie zawsze przywołują przyjemne skojarzenia, co często odrzuca kobiety od używania ich. Warto jednak wiedzieć, że obecnie nie jest to narzędzie tortur, a w niektórych sytuacjach może okazać się nawet bardzo przydatne. Gorsety damsie bowiem mogą mieć znacznie więcej funkcji niż modelowanie sylwetki.

Początki gorsetów

Gorsety powstały już w XIV wieku, jednak wtedy były dość luźne. W XVI wieku pojawiły się modele do talii oraz z pogłębionym dekoltem. Gorsety zaczęły modelować sylwetkę w drugiej połowie XVII wieku, a ich celem było uwydatnienie biustu oraz wyszczuplenie talii. Jednocześnie często powodowały one niewydolność oddechową. Najbardziej rygorystyczne stały się w XIX wieku, gdy zaczęły naciskać na narządy wewnętrzne. Po pierwszej wojnie światowej zaprzestano ich używania, ale wróciły do łask w latach 80. XX wieku.

Funkcje gorsetów damskich

Większość z nich oczywiście służy przede wszystkim do modelowania sylwetki. Na rynku można jednak znaleźć też wyjątkowo ozdobne gorsety damsie, które pełnią funkcję bielizny erotycznej (zazwyczaj nie są one tak ciasne, jak te modelujące, co wynika z odmiennego materiału). Służą one również do wzmacniania mięśni brzucha i redukcji tkanki tłuszczowej. Dodatkowo gorsety mogą przysłużyć się również kobietom, które po ciąży chcą ujędrnić skórę.

Gorsety – czy tylko dla kobiet?

Wbrew pozorom również mężczyźni mogą używać odpowiednich gorsetów, które służą im przede wszystkim jako pomoc w ćwiczeniach.